Rytmy Rozwojowe

Wyobraź sobie osobę, która ma opinię elastycznej. Otwartej, skłonnej do zmian, do przyjęcia opinii innych, która nie ma ograniczających przyzwyczajeń, nie bywa nieadekwatnie uparta. I teraz wyobraź sobie jej postawę i ruch. Spodziewasz się miękkości, swobodnych kształtów, zmienności. Spodziewasz się elastyczności także w jej ruchu. Idąc tropem rytmów rozwojowych powiedzielibyśmy, że ta osoba ma dużo rytmu twisting, który wspiera właśnie na poziomie ruchu skręty, zmiany, płynne miękkie ruchu, a te z kolei umożliwiają zmianę perspektywy, kreatywność, umiejętność dopasowania się. A teraz spróbuj sobie wyobrazić, że z jakiegoś powodu ten rytm nie rozwija się u dziecka swobodnie.  Jakie będą konsekwencje?

KMP (Kestenberg Movement Profile) jest kompleksowym systemem obserwacji, zapisywania i rozumienia ruchu. System ten tłumaczy analizę ruchu Rudolfa Labana w kontekście analitycznych teorii rozwojowych. Jednym z fundamentów KMP jest wyróżnienie rytmów, które pojawiają się kolejno w czasie pierwszych sześciu lat życia człowieka, a następnie w różnych konfiguracjach i zestawach w ruchu osoby dorosłej. Rytmy są motoryczną reakcją na odczucia w specyficznej sferze ciała, której pobudzenie wiąże się z określonym etapem  rozwoju biologicznego.

Znajomość i obserwacja rytmów rozwojowych wspiera zrozumienie indywidualnego rozwoju osobowości człowieka, jego wczesnych deficytów i trudności. Pozwala na odtworzenie i wzmocnienie niewykształconych w pełni we wcześniejszych okresach wzorów ruchowych. Wzory ruchowe zbudowane na rytmach stanowią motoryczną bazę dla doskonalenia funkcji psychicznych, określonych sposobów zachowań oraz cech osobowości.

Iba oferuje dwudniowy warsztat z zastosowania rytmów rozwojowych dla pracujących z dziećmi i dorosłymi pedagogów, psychoterapeutów, trenerów, arteterapeutów, instruktorów ruchu rozwijającego i wszystkich tych, którzy wykorzystują w swojej pracy informacje niewerbalne.

Uczestnicząc w warsztacie:

  • doświadczeniowo i w warstwie teoretycznej  poznasz rytmy rozwojowe
  • zapoznasz się z rolą rytmów w rozwoju określonych cech osobowości
  • poznasz przykłady praktycznego zastosowanie znajomości rytmów w pracy terapeutycznej/pedagogicznej
  • poznasz rytmiczny klucz, którym można kierować się przy wyborze muzyki do realizacji programów terapeutycznych i pedagogicznych
  • rozpoznasz dominujące w twoim ruchu rytmy
  • Jeśli jesteś zainteresowana/y szkoleniem, albo organizacją we własnej placówce wyślij zgłoszenie na adres: Kasia@terapiatancem-iba.pl

Warsztaty i sesje prowadzone tą metodą

BLOG