Ośrodek Terapii Tańcem i Ruchem Iba
Ludzie chcą czuć się widziani i rozumiani. Na tę ich potrzebę odpowiada zdolność terapeuty do współodczuwania i adekwatnego reagowania na ich przeżycia. Ta zdolność to empatia.
Odnosi się ona do reakcji emocjonalnych terapeuty w odpowiedzi na ruch pacjenta. Jest to proces bycia obecnym, obserwowania i ucieleśniania ruchu pacjenta poprzez doświadczanie, odzwierciedlanie, dostrojenie. Terapeuta tańcem i ruchem śledzi swoje reakcje cielesne i emocjonalne w odpowiedzi na to co wyraża pacjent / uczestnicy grupy. Kiedy dołącza do poruszającej się osoby odzwierciedlając jej ruch, świadomie dostraja się do jej jakości ruchowych, rytmu, emocji. Pozwala to niejako „wejść w skórę“ pacjenta, wczuć się w świat jego wewnętrznych przeżyć.
Ta zdolność jest zakorzeniona we wczesnych interakcjach niemowlęcia i dziecka z rodzicem / obiektem miłości. Kiedy rodzic odczytuje sygnały niewerbalne wysyłane przez dziecko i dostraja się do dziecka, ma ono poczucie, że inna osoba dzieli z nim jego uczucia. Doświadcza dostrojenia emocjonalnego. Doświadcza poczucia bycia widzianym, słyszanym, fizycznie i emocjonalnie obejmowanym. Badania z obszaru neurobiologii dowodzą, że jesteśmy wyposażeni w biologiczne mechanizmy, dzięki którym tworzymy więzi i dzięki którym jesteśmy zdolni do empatii. Jednym z takich mechanizmów są neurony lustrzane. Za ich sprawą dochodzi w naszych mózgach do „symulacji” stanu wyrażanego przez drugą osobę, co pozwala nam współodczuwać, dzielić z tą osobą jej subiektywny świat przeżyć.
Dzielimy się kilkoma wskazówkami: