Ośrodek Terapii Tańcem i Ruchem Iba

Taneczny Dialog

Każdy ruch, niezależnie od tego jak jest duży lub mały, dziwaczny, rozpraszający, dynamiczny lub statyczny, jest niewerbalnym komunikatem, na który można odpowiedzieć

S.Tortora

Taneczny Dialog to metoda łącząca psychoterapię tańcem i ruchem i analizę ruchu Labana z wiedzą z obszaru psychologii rozwojowej, stworzona przez dr Suzi Tortorę. Skupia się na zrozumieniu jak niewerbalne jakości ruchowe ujawniają informacje o rozwoju emocjonalnym, społecznym, fizycznym oraz o poziomie zdolności komunikowania się dziecka. Wykorzystuje obserwację ruchu, taniec, muzykę i zabawę do diagnozy, interwencji terapeutycznych i edukacyjnego rozwoju niemowląt, dzieci i ich rodzin.

Taneczny Dialog to metoda w której:

  • Ruch dziecka traktowany jest jako komunikat, jako potencjał do nawiązania dialogu niewerbalnego i werbalnego.
  • Zachowania niewerbalne dziecka są rozumiane jako forma wyrażania siebie. Terapeuta stara się zrozumieć co dziecko chce powiedzieć poprzez swoje działania.
  • To w jaki sposób dziecko porusza się widziane jest jako jego unikatowy styl ekspresji i porozumiewania się. Każda osoba posiada unikatowy niewerbalny styl ruchowy. Sesje są okazją do ujawnienia się dynamiki pomiędzy unikatowym stylem dziecka, unikatowym stylem rodzica i wpływami środowiska.
  • Terapeuta dołączając do dziecka „wypróbowuje na sobie” jego styl niewerbalny. Dostrajając się w ruchu zyskuje wiedzę o tym jak to jest doświadczać siebie i świata poprzez strukturę ruchową tego dziecka. Podążając za dzieckiem rozwija taneczny dialog, poszerzając jego styl o nowe sposoby wchodzenia w kontakt ze światem.
  • W metodzie tej kładzie się nacisk na rolę ciała i somatycznych doświadczeń w rozwoju fizycznym, emocjonalnym i społecznym dziecka.
  • Wykorzystywane są twórcze metody pracy – improwizacje ruchowe, aktywności taneczne, zabawy łączące ruch z wyobrażeniami, muzyka, rysunek, zabawy ruchowe.

Dr Suzi Tortora opisała swoje podejście w książce “The Dancing Dialogue. Using the Communicative Power of Movement with Young Children”

Taneczny  Dialog dla szkół, przedszkoli  i innych placówek edukacyjnych i wspierających rozwój dzieci. Współpracujemy z placówkami, które są zainteresowane wprowadzaniem zajęć dla dzieci opartych na metodzie Taneczny Dialog. Prowadzimy szkolenia dla personelu z wykorzystania ruchu kreatywnego we wspieraniu rozwoju fizycznego, emocjonalnego, poznawczego i społecznego dzieci.

Warsztaty i sesje prowadzone tą metodą