VIII DNI TERAPII TAŃCEM I RUCHEM 17-19.XI.2017

Z wielką radością Zespół Ośrodka Terapii Tańcem i Ruchem IBA zaprasza na ósme Dni Terapii Tańcem i Ruchem, które odbędą się w dniach 17- 19 listopada w Warszawie. Jak co roku będzie dużo ruchu, integrujących doświadczeń dla ciała, umysłu i emocji. Będzie praktyka warsztatowa i seminaria oparte na przykładach z pracy psychoterapeutów tańcem i ruchem.

W trakcie tegorocznych Dni poznasz techniki terapii tańcem i ruchem wspierające integrację grupy i osadzające w ciele doświadczenia inspirowane podejściem I. Bartenieff. Warsztaty będą okazja do przyjrzenia się sobie w relacjach i rolach życiowych. Poznasz metody pracy oparte na dzieleniu się ruchem, ucieleśnianiu, doświadczaniu różnych wymiarów ruchu, analizie ruchu Labana. W części seminaryjnej pokażemy na konkretnych przykładach jak łączymy wiedzę o ciele i ruchu z wiedzą psychologiczną. Spróbujemy zaciekawić Cię tym czym są rytmy rozwojowe, jak wspierać dzieci i rodziców w efektywnej regulacji emocji, poznasz przykłady pracy z portretami ruchowymi.

Zapraszamy Cię do eksplorowania, eksperymentowania, odkrywania, poznawania, cieszenia się, uczenia się i wzajemnego inspirowania – niezależnie od tego czy jesteś osobą, która spotkała się wcześniej z metodą, czy taką, dla której jest to coś nowego.

PROGRAM

PIĄTEK 17 XI 2017
16:00-19.30 REJESTRACJA, OTWARCIE VIII DNI W SŁOWIE I W RUCHU
WARSZTAT: INTEGRACJA, OTWARTOŚĆ, ZAUFANIE. BUDOWANIE SPÓJNOŚCI GRUPY W OPARCIU O TECHNIKI TERAPII TAŃCEM I RUCHEM– Katarzyna Dańska, Izabela GuzekAga Sokołowska

SOBOTA 18 XI 2017
9:30-9:45         INDYWIDUALNA ROZGRZEWKA
9:45-12:00       WARSZTAT: JĘZYK CIAŁA. NATURA RUCHU W OPARCIU O PRACĘ I. BARTENIEFF – Aga Sokołowska
12:00-12:15 Przerwa
12:15-13:15 SEMINARIA
1. SKĄD SIĘ BIERZE RUCH. WSTĘP DO RYTMÓW ROZWOJOWYCH– Katarzyna Dańska 
2. REGULACJA EMOCJI Z PERSPEKTYWY TERAPII TAŃCEM  – Izabela Guzek
13:15-14:30 Przerwa obiadowa
14:30-15:30 SEMINARIA c.d.
3. WYKORZYSTYWANIE CIAŁA, CZYLI RZECZY, KTÓRYCH NAUCZYŁAM SIĘ PRACUJĄC Z OSOBAMI, KTÓRE ZJADAJĄ TO CO NIEJADALNE– Aleksandra Rayska  
4. TAŃCZĄC SWÓJ RUCHOWY PORTRET. SEMINARIUM OPARTE O ANALIZĘ RUCHU R. LABANA – Aga Sokołowska
15:30-15:45 Przerwa
15:45-18.00  WARSZTAT: NA SKRAJU CIAŁA– Katarzyna Dańska
18:15-19:00 NOWOŚĆ!!! PREZENTACJA ROCZNEGO SZKOLENIA W IBIE. DLA ZAINTERESOWANYCH

NIEDZIELA 19 XI 2017
9:15-9:30         INDYWIDUALNA ROZGRZEWKA
9:30-10:30 WSPÓLNA ROZGRZEWKA Z WYKORZYSTANIEM TECHNIK PRACY Z CIAŁEM I ODDECHEM
10:30-10:45  Przerwa
10:45-13:00 WARSZTAT: UCIELEŚNIONE HISTORIE – Izabela Guzek
13:00-14:30 PODSUMOWANIE I POŻEGNANIE W RUCHU I W SŁOWIE

WARSZTATY

Integracja, otwartość, zaufanie. Budowanie spójności grupy technikami terapii tańcem i ruchem.
Na warsztacie doświadczymy jak naturalny ruch może pomóc w poznaniu grupy, kreatywności, rozluźnieniu i zbudowaniu atmosfery otwartości. Spotkamy się w procesie tworzenia, w różnorodnych improwizacjach taneczno-ruchowych, które pozwolą nam zapoznać się z innymi uczestnikami i przygotować do dalszej pracy na VIII Dniach. Będziemy balansować pomiędzy swobodną zabawą, a szukaniem struktury dającej bezpieczeństwo. Z rytmem, jakościami ruchowymi i dialogiem w tańcu, tak by zainspirować się i ucieszyć bogactwem ruchu i spotkaniem innych osób.
Prowadzące: Katarzyna Dańska, Aga Sokołowska, Izabela Guzek

Język ciała –natura ruchu w oparciu o pracę I. Bartenieff.
Na warsztacie spędzimy dużo czasu na doświadczeniu swojego pierwotnego, naturalnego ruchu i zakorzenieniu się w ciele. Będziemy na różne sposoby ucieleśniać wybrane koncepty ruchu, tak by wzmocnić naturalną jedność ciała, emocji i myśli. Sprawdzimy jak połączenia w ciele odnoszą się do relacji, które budujemy ze sobą i innymi w świecie. Warsztat stworzy okazję do skontaktowania się ze swoją instynktowną, intuicyjną częścią i ruchu nawiązującego do elementów natury: przyrody i zwierząt. Nawiążemy do ruchowych wzorców rozwojowych, które pozwalają odbierać życie poprzez ciało. Będzie to wprowadzenie do języka ciała poprzez konkretne ćwiczenia, ale i swobodną improwizację.
Prowadzi: Aga Sokołowska

Na skraju ciała
Na skraju mojego ciała,
Tam gdzie skóra,
Czekaj na mnie.
Przyjdę,
Ale to tak daleko. (
Anna Świrczyńska „Randka“)

Ten warsztat pełen będzie spotkań. Spotkań z samym sobą. Spotkań z innymi. Spotkań z tym, co pomiędzy Ja i Inni. Równowaga między skłonnością do zanurzania się w siebie a uczestniczeniem w strumieniu relacji to częsty temat w  naszej pracy. Jest to także cecha dobrego nauczyciela, terapeuty, trenera czy instruktora, który potrafi celnie odpowiadać na potrzeby grupy, ale trwa w gruntującej jego praktykę autorefleksji. Z warsztatu wyniesiesz także doświadczenie różnych wymiarów ruchu, kinesfery i kilku form kontaktu.
Prowadzi: Katarzyna Dańska

Ucieleśnione historie
Na to kim jesteśmy składają się różne role, różne nasze tożsamości. Każda z nich kształtowała się w określonym czasie i miejscu, w dynamicznej relacji z otoczeniem. Warsztat będzie okazją do tego, aby rozwinąć swoje ruchowe opowieści i przyjrzeć się historiom zapisanym w ciele. Będziemy w ruchu i w rozmowie szukać odpowiedzi na pytania o to jaki wpływ miały na nas różne środowiska, jak wyrażają się poszczególne role, jak niesiemy je w sobie i łączymy. Warsztat będzie prezentował sposób pracy oparty na symbolicznym wymiarze ruchu i ucieleśnieniu.
Prowadzi: Izabela Guzek

SEMINARIA

Skąd się bierze ruch. Wstęp do rytmów rozwojowych.
Są takie sprawy w życiu bardzo małego człowieka, które po prostu mu się przydarzą. Np. potrzeba ssania. Mały człowiek zajęty ssaniem nie wie, że całym swoim ciałem wspiera tę czynność. Nie wie jeszcze, że ten ruch ciała zostawi w jego systemie neuro-mięsniowym ślad na całe życie. Dowie się być może w przyszłości, że ten ruch i 9 kolejnych rytmów, mają określone nazwy i że nie tylko wspierały jego biologię, ale doskonaliły funkcje psychiczne i cechy osobowości.
Prowadzi: Katarzyna Dańska

Regulacja emocji z perspektywy terapii tańcem i ruchem.
Zapewne w momentach ekscytacji odczuwasz przypływ energii, podskakujesz do góry, ton twojego głosu się unosi. Być może w silnym stresie pomaga Ci bieganie lub dotyk bliskiej osoby. Regulacja odbywa się w ciele i poprzez określone zachowania niewerbalne. Zdolność samoregulacji kształtuje się od urodzenia w relacji dziecka z opiekunami. Na seminarium w praktyczny sposób, oparty na przykładach, przyjrzymy się procesowi regulacji szczególnie w kontekście pracy z dziećmi i rodzinami. Uczestnicy zapoznają się z metodami terapii tańcem i ruchem rozwijającymi zdolność regulacji u dzieci.
Prowadzi: Izabela Guzek

Wykorzystywanie ciała – czyli kilka rzeczy, których nauczyłam się pracując z osobami, które zjadają to co niejadalne.                                                                 Guziki, zamki błyskawiczne, pionki z gry w Monopol, jednorazowe sztućce, to tylko niektóre z przedmiotów, które połknęła moja pacjentka. Podczas tej wideoprezentacji, chciałabym opowiedzieć Wam o swojej pracy na zamkniętym oddziale psychiatrycznym w szpitalu stanowym w Nowym Jorku, a szczególnie o Pani L i Panu C. Czego o ciele i o przeżywaniu cielesności możemy się nauczyć od osób, które decydują się na połykanie niejadalnych przedmiotów? Jak praca z ciałem może pomóc w odczuwaniu ciała, które zostało skrzywdzone? Samookaleczenia mogą przyjmować różne postaci, warto więc posłuchać osób, które decydują się na niejadalne jako sposób nawiązania kontaktu z pewnymi aspektami siebie.                                                                                                         Prowadzi: Aleksandra Rayska

Tańcząc swój portret ruchowy – seminarium oparte o analizę ruchu R.Labana
Nasze historie, przeżycia, spotkania z innymi zapisują się w ciele. Zarówno te, które chcemy pamiętać jak i te, które chcielibyśmy pożegnać. Często podczas ruchu docierają do świadomości i dzięki temu możemy mieć szansę coś z nimi zrobić: odpuścić, zmienić, wzmocnić. Na seminarium opowiem o praktycznym doświadczeniu tworzenia portretów ruchowych opartych o znajomość języka ruchu. O tym jak aspekty ruchu wiążą się z obszarami codziennego życia. Podzielę się również kilkoma historiami osób, które w ruchu odnalazły klucz do lepszego bycia i zrozumienia siebie i pokażę fragmenty portretów stworzonych dla siebie przez uczestników grupy.
Prowadzi: Aga Sokołowska

PROWADZĄCY

Katarzyna Dańska– interesują mnie te obszary ekspresji ruchowej, które wiążą ruch z myśleniem, emocjami i indywidualnymi historiami. To podejście widzę jako drogę do wolności od ograniczających przekonań, schematów. Drogę od znanych fragmentów, do poczucia pełni. Pracuję terapeutycznie i coachingowo, z grupami na dziennym oddziale nerwic, indywidualnie w Ośrodku Terapii Tańcem i Ruchem Iba, uczę studentów Szkoły Terapii Seksualnej Prof. Z. Lwa- Starowicza, prowadzę sesje Ruchu Autentycznego, warsztaty, szkolenia. Uczyłam się m. in.: w Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem, Kestenberg Movement Profile w Centrum für Tanz&Therapie w Monachium, Ruchu Autentycznego zyskując dyplom Institue for Integrative Bodywork and Movement Therapy, pragramu Laban/Bartenieff Institute of Movement Studies w Edynburgu. Uwielbiam zamykać oczy w Ruchu Autentycznym i doświadczać swojej fizyczności tańcząc kontakt improwizację. Kontakt: kasia@terapiatancem-iba.pl, tel. 501 637 844

Izabela Guzek – jestem certyfikowaną psychoterapeutką tańcem i ruchem (Instytut DMT), psychologiem (SWPS), trenerem (Grupa TROP), absolwentką kursu Ruchu Autentycznego z Certyfikatem Institute for Integrative Bodywork and Movement Therapy i 2-letniego szkolenia z metody Taneczny Dialog prowadzonego przez dr. Suzi Tortorę. Posiadam doświadczenie w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi, doświadczającymi kryzysów i trudności emocjonalnych. Prowadzę terapię z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, zaburzeniami emocjonalnymi i zachowania, współpracowałam m.in. z Fundacją Synapsis. Szkolę z zastosowania psychoterapii tańcem i ruchem, wykładam w Polskim Instytucie DMT. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe Ucieleśnione Zmiany. Kontakt: izabela@terapiatancem-iba.pl, tel: 600 390 008

Aga Sokołowska – Fascynuje mnie to jak świadomy kontakt z ciałem otwiera na pełniejsze życie. Ciekawi mnie to, że każdy z nas ma swój indywidualny podpis ruchowy i jestem pod wrażeniem jak poprzez zaangażowanie świadomego ruchu można uwolnić historie  zatrzymane w ciele. Jestem terapeutką i superwizorką terapii tańcem i ruchem, certyfikowałam się dodatkowo w analizie ruchu R.Labana. Ukończyłam szkolenie w Polskim Instytucie Terapii Tańcem i ruchem, gdzie obecnie uczę oraz trzyletnie certyfikujące szkolenie w Laban International Movement Studies pod kierunkiem K.Studd oraz studia psychologiczne. Od kilkunastu lat pracuję indywidualnie z osobami po różnego rodzaju traumach, w depresji, lęku, kryzysie, zaburzeniach odżywiania, chorobie onkologicznej, sytuacji okołorozwodowej, trudnościach relacyjnych ze sobą i innymi, napięciach i bólach w ciele. Grupowo prowadzę autorskie treningi Świadomości:ciała, emocji, myśli, relacji oraz grupy regularnej praktyki: Wytańczając język ciała, gdzie można poznać podejście Laban Bartenieff. Kontakt: agnieszka@terapiatancem-iba.pl, tel. 604 537 533

Aleksandra Rayska– jest doktorem Psychologii Klinicznej City University of New York, pracuje w szpitalu stanowym Manhattan Psychiatric Center. Ukończyła Wydział Psychologii UW, Polski Instytut Psychoterapii Tańcem i Ruchem i jako jedyna Polka Dance/Movement Therapy w Pratt Institute w Nowym Jorku. Szuka kreatywnych połączeń pomiędzy tym co werbalne i niewerbalne, kształtując swoje własne podejście do psychoterapii. Jest współtwórczynią Ośrodka Terapii Tańcem i Ruchem Iba, uczy oraz superwizuje. Lata pomiędzy dwoma kontynentami, ale jej serce jest zawsze w Warszawie. Kontakt:psychoterapiatancem@gmail.com

ZAPISY

Inwestycja: 450 zł za udział we wszystkich warsztatach i seminariach.

Zniżki:
390zł przy rejestracji i wpłacie całej kwoty w terminie do 30.09.2017
5% zniżki dla uczestników poprzednich edycji
5% zniżki dla osób zapisujących się razem.
Zniżki NIE sumują się.

Istnieje możliwość uczestniczenia tylko w seminariach, inwestycja to 100zł.

Rezerwacją miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 200zł zwrotnej w przypadku rezygnacji w terminie do 31 października.
Zapisy są przyjmowane  mailowo pod adresem: dniterapiitancem@gmail.com

Zapraszamy do lektury Refleksji Uczestników poprzednich edycji:

Dni Terapii Ruchem i Tańcem tak jak w poprzednim roku były przygotowane i przeprowadzone profesjonalnie, z dbałością o szczegóły i o samych uczestników. Bardzo to doceniam. Dziękuję prowadzącym za otwartość, za dzielenia się swoją wiedzą i przede wszystkim za umiejętne stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla ciała i dla psychiki. Dzięki temu mogłam popracować głębiej niż zaplanowałam, zachowując jednak równowagę. Kryzysowy okres w którym się obecnie znajduję, spowodował, że w pewnej sferze życia, w pewnej roli, nie mogę wykonać prawie żadnego ruchu, ale jak uświadomiłam sobie podczas warsztatów, mogę tylko – aż oddychać, głęboko oddychać. Od tego czasu staram się pamiętać o oddechu,  świadomie oddychać – idąc do pracy, kiedy złapie mnie skurcz w brzuchu, kiedy mówię o problemach z którymi się teraz borykam. Dziękuję uczestnikom za cenne refleksje, za uważność, za towarzyszenie w czasem bardzo trudnym doświadczaniu siebie, zmierzaniu się z własnym cieniem, ograniczeniami, przeżyciami, konfrontacją z tym co niewygodne. Dziękuję sobie za odwagę i siłę  do pracy. Moje ulubione zdania uczestników Dni, które zabieram dla siebie na dalszą drogę: „trzeba wirować, a nie kombinować” i  „ ja nie jestem taka znowu „odpuszczalska” Basia

Witam,

dziękuję za przesłane materiały z naszych spotkań, a także jeszcze raz za te bezpieczne warunki, w których można było pobyć, poszukać czegoś w sobie, ale też pobyć z innymi…dziękuję za Wasze słowa, wskazówki, muzykę…za inspiracje.Taki fragment Osho oddaje moje emocje na początek tej przygody z terapią tańcem i ruchem:”Jeżeli zaakceptujesz naturę i rozpuścisz się w niej, będziesz się poruszał zgodnie z nią. Pieśń całości stanie się twoją pieśnią, taniec całości staje się twoim tańcem. Nie jesteś już oddzielony (…) Istnieje całość. Jestem tylko falą, przybywam i odchodzę, jestem i nie ma mnie. Moje ja istnieje, ponieważ istnieje całość. Całość istnieje przeze mnie.” To mała część wrażeń, które wyniosłam z Dni Terapii Tańcem i Ruchem, bo inspiracja była ogromna. Mam nadzieję, że ta przygoda nie skończy się szybko, bo czuję, że to działa… Pozdrawiam Ania

Moja przygoda z terapią tańcem zaczęła się kilka lat temu. Wielkim odkryciem było dla mnie wówczas, że można pracować nad sobą w tak przyjemny sposób – poprzez ruch, taniec, muzykę.  Zajęcia, w których uczestniczyłam traktowałam jednak bardziej jak rozrywkę i  relaks.  Z czasem zaczęłam dowiadywać się więcej o tej metodzie pracy z ciałem i duchem. Kocham taniec, kocham muzykę i ruch. Wiem, że są to wartości, dzięki którym moje życie jest pełniejsze, prawdziwsze, bardziej wyraźne, kolorowe, intensywne, smaczniejsze… I radosne. Wiem już też, że to nie tylko rozrywka, ale ciężka i skuteczna praca nad sobą,  która prowadzi do uleczenia, inspiruje do zmian i towarzyszy w ich wprowadzaniu.  Dni Terapii Tańcem i Ruchem to był dla mnie czas przełomowy. Były mi  potrzebne żeby utwierdzić się w przekonaniu, że właśnie to chcę w życiu robić ze sobą i z innymi. Pierwszy raz czułam się tak bardzo na swoim miejscu. To niesamowite! Dziękuję.
Dziękuję Wam dziewczyny organizatorki za profesjonalne przygotowanie i poprowadzenie tych trzech dni, za dzielenie się swoim cennym doświadczeniem i wiedzą, za stworzenie warunków, w których mogłam poczuć się na tyle bezpiecznie by otworzyć się na siebie i innych i czerpać garściami z każdych zajęć.  Dziękuję za zaproszenie i obecność wszystkich, dzięki którym moja wiedza i doświadczenie poszerzyły się jeszcze bardziej. To był piękny i inspirujący czas, który owocuje i będzie owocował jeszcze długo.
Magda

Zabrzmi to może banalnie, ale Dni Terapii Tańcem i Ruchem to ważny punkt na mapie mojego życia tak zawodowego, jak i prywatnego. Wystarczy powiedzieć, że po powrocie do codzienności ścięłam włosy (co było symbolicznym uwolnieniem się od niepotrzebnych obciążeń) i  z odwagą zaczęłam realizować moje marzenia : ) Za impuls do tego bardzo dziękuję Prowadzącym i wszystkim Uczestnikom, z którymi miałam okazję spotkać się w tej jakże bezpiecznej i inspirującej przestrzeni, którą były dla mnie I Dni Terapii Tańcem i Ruchem.
Edyta

Co szczególnie przypadło mi do gustu – można podążać za czyimś ruchem, wystarczyła uważność i od razu coś się we mnie pojawiło, nowego, innego. Taki specyficzny dotyk bez dotyku,czerpałem i próbowałem ‚jak to jest’ z tym czyimś ruchem przeniesionym do mnie. Każde takie spotkanie jest inne, w kolejnych już ta nowa zawartość się miesza tworząc nową jakość No i możliwość spróbowania czterech jakości, w dwubiegunowym wymiarze – budujące, np. w kontakcie grupowym szybkie liczne zderzenia bez zderzeń były największą zabawą w ogóle te lekkie miniaturki były największym pozytywnym zaskoczeniem, Kolory – najtrudniejsza propozycja, czułem się jak ślepiec, Towarzyszenie w procesie twórczym – bardzo angażujące bycie z kimś obok, wszystko poza tym znika, i chwilami w tym własnym bezruchu wrażenie, że coś we mnie ma ochotę się poruszyć – ruch w bezruchu, jakiś mocny wewnętrzny element jest tu zaangażowany, nawet chyba tym mocniejszy że nie ma własnego ruchu wprost. Szafa wyobraźni – łatwe na płytkim poziomie, ‚ubieram’ cokolwiek z psyche i wcielam to w ruch, ale trudne do pogłębienia, podążanie za sobą samym. w ogóle to podobne do psychoanalizy, tyle, że w innym języku i tu i tu coś się pojawia i tu i tu coś milczy – oba te źródła coś mówią. obiecująca propozycja w moim odczuciu, potencjalnie bogata we wszelkie odcienie, choć czułem się jak osoba niewidoma, która wsiadła do nieznanego wehikułu – swego ciała – ma ruszyć i jechać a nic nie widać
Włodek

Witam
Oto moje refleksje:
W ciągu tygodnia od Dni Terapii Ruchem i Tańcem tak wiele ruszyło w
moim życiu zawodowym i osobistym, że aż trudno mi samej w to wszystko
uwierzyć : ) Zwłaszcza, że wcale tego nie planowałam, nie miałam takich
oczekiwań idąc na warsztaty! Stało się, zaczęły się zmiany… : ) Dziękuję Wam za rzetelną wiedzę,
za zaciekawienie metodą, za zaraźliwą pasję i entuzjazm. Dziękuję
uczestnikom, a zwłaszcza Emilce za przełomowe podsumowanie mojego
ruchu, które zapoczątkowało zmiany…
Proces trwa : )