Praktyka Laban/Bartenieff

Różnorodność i harmonia w ruchu otwiera dla Ciebie nowe możliwości bycia w świecie.

Każdy z nas chce się czuć dobrze. I chce się czuć sobą. Czucie i uczucia przeżywane są w ciele. Dlatego terapia w Ibie, oprócz rozmowy, obejmuje także ruch i sygnały z ciała.
Będziemy zachęcać cię do przyglądania się jak twój ruch odzwierciedla twoje myśli, uczucia i nieświadome motywacje. Pomożemy ci wzmocnić kontakt z ciałem i rozwinąć jego inteligencję.
Oferujemy ci bezpieczeństwo i profesjonalne wsparcie, legitymując się Certyfikatami Psychoterapeutów Tańcem i Ruchem, regularną superwizją, Kodeksem Etycznym Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem, oraz wieloletnią praktyką kliniczną i prywatną.

W naszej praktyce korzystamy z metod psychoterapii tańcem i ruchem, analizy ruchu Labana i Ruchu Autentycznego.

Terapia tańcem i ruchem jest szczególnie pomocna jeśli:

 • przytłacza cię ciągłe autoanalizowanie i kontrolowanie
 • trudno ci rozpoznać i wyrażać swoje uczucia
 • twoje trudności odzwierciedlają się w ciele: stałych napięciach, blokadach, zmęczeniu, a także objawach somatycznych
 • masz trudności w bliskości, kontaktach fizycznych, seksualnych czy zaufaniu
 • trudno ci budować naturalne i swobodne relacje z innymi
 • czujesz się ograniczony/a w wyrażaniu siebie
 • nie czujesz się dobrze w swoim ciele

Najczęściej pracujemy z osobami które:

 • cierpią z powodu depresji, zaburzeń lękowych, odżywiania, psychosomatycznych
 • doświadczyły traumy
 • znajdują się kryzysie
 • chcą czuć się swobodnie w swoim ciele i w kontaktach z innymi
 • znajdują się w sytuacji życiowej zmiany i potrzebują ożywić w sobie kreatywny potencjał

Efekty terapii są indywidualne. To, co wynika z naszych doświadczeń i wyników badań nad skutecznością terapii tańcem i ruchem, pozwala spodziewać się, że:

 • wzmocnisz spójność tego, co robisz, czujesz i myślisz
 • zrozumiesz przyczynę swoich trudności i to, jak one wpływają na twoje
  całościowe funkcjonowanie
 • pogłębiając kontakt ze swoim ciałem wzmocnisz poczucie siebie
 • lepiej zrozumiesz swoje emocje i rozwiniesz umiejętność bezpiecznego ich
  przeżywania
 • wypróbujesz, dosłownie, nowe zachowania
 • poczujesz się bardziej ożywiony, swobodny, poczujesz się całością

JAK WYGLĄDA SESJA?
Być może przejdziesz się po sali, podniesiesz głos, wejdziesz w ruchową interakcję, położysz się, pokażesz gestem swój nastrój, odtworzysz w ruchu ważne zdarzenie, czy uważnie pooddychasz. Być może wybierzesz rozmowę. Tu nie ma nic dobrze ani źle. Jak będą przebiegać twoje sesje, wybór technik, proporcje czasowe między ruchem a rozmową, zależą od twoich unikalnych potrzeb i granic komfortu. Osią łączącą jest omawianie doświadczeń z ruchu czy reakcji ciała i nadawanie im znaczenia w kontekście twojej historii.

O JAKI RUCH CHODZI?
Ruch rozumiemy bardzo szeroko. Jest nim oddech, subtelna reakcja ciała, gesty, postawa, kształt ciała, improwizacja i struktury taneczne. W terapii tańcem i ruchem nie ma ruchu złego, dobrego, brzydkiego, czy ładnego. Widzimy go jako unikalny sposób wyrażania się osobowości i przeżywanych stanów. Nie potrzebujesz żadnego przygotowania, czy specjalnej kondycji fizycznej.

INDYWIDUALNIE CZY GRUPOWO?
W terapii indywidualnej cała uwaga terapeuty poświęcona jest jednej osobie. Umożliwia to nawiązanie z nią bezpośredniego kontaktu i pełniejsze zajęcie się tematami, które wnosi. Terapia indywidualna głębiej odwołuje się do osobistej historii uczestnika. Uczestnictwo w terapii grupowej daje z kolei możliwość bezpośredniej, żywej wymiany z większą ilością osób. Stwarza to szczególne warunki do przyjrzenia się własnym sposobom budowania relacji z innymi.
Wybór terapii jest kwestią indywidualnych preferencji. Na spotkaniu konsultacyjnym terapeuta może zasugerować bardziej wspierającą formę. Terapię indywidualną można rozpocząć w każdym momencie. Terapia grupowa odbywa się w określonych terminach i czasem trzeba czekać na rozpoczęcie kilka miesięcy.

JAK DŁUGO TRWA TERAPIA?
Terapia potrzebuje bezpiecznych warunków i atmosfery zaufania. To wymaga czasu. Nie bez znaczenie jest także cel, do którego dążysz. Nasze doświadczenia obejmują okresy od kilkumiesięcznych do kilkuletnich. Po 3-5 pierwszych sesjach wspólnie sprawdzamy, czy ten rodzaj pracy jest dla ciebie wspierający.

Terapia indywidualna odbywa się w Warszawie na ul. Żelaznej 69A, zwykle 1 raz w tygodniu. Sesja trwa 50 minut i kosztuje 130 zł.

Pierwsze spotkania jest spotkaniem konsultacyjnym, podczas którego wspólnie omówimy oczekiwania i możliwości metody, a także zasady współpracy.

Terapię prowadzą

Katarzyna Dańska
kasia@terapiatancem-iba.pl
tel. 501 637 844

Izabela Guzek
Izabela@terapiatancem-iba.pl
tel. 600 390 008