•  

DAWANIE OPCJI. IMPROWIZACJA W JĘZYKU RUCHU LABAN BARTENIEFF
Warsztaty on-line dla praktyków i prowadzących.

Ludzie pragną się wyrażać. Tańczenie jest wyjątkowym wyrażaniem się, bo tancerz złączony jest ze swoim tańcem. Ruch jest jego opowieścią i jednocześnie tworzywem. I tyle słów w tej opowieści, ile ciało zna ruchów.  Ale to nie wszystko. Bo im więcej różnorodności w ruchu, tym więcej przeżywania różnych stanów i różnych spotkań ze sobą i z otoczeniem. Rozwijając ekspresję ciała rozwijamy więc w istocie siebie. Tym zajmuje się język ruchu Laban Bartenieff. I z jego bogactwa będziemy czerpać na tym szkoleniu.

Przygotowywanie tematów i ćwiczeń do improwizacji ruchowej dla uczestników twoich zajęć będzie po tym szkoleniu dużo prostsze.

Dla kogo

Z tych spotkań skorzystasz dwojako. To będą spotkania dla osób, chcą rozwijać swój warsztat prowadzącego zajęcia włączające świadomy ruch i taniec kreatywny. Zarówno jeśli twoje zajęcia skoncentrowane są na procesie artystycznej kreacji jak i procesie wydobywania osobistych refleksji.

Skorzystasz z nich także, jeśli chcesz eksplorować swój ruch w tematach Laban Bartenieff. W istocie nie ma nauki bez własnego doświadczenia.

Laban Bartenieff

Będziemy czerpać tematy z  modelu Laban Bartenieff, który w strumieniu ruchu człowieka, identyfikuje 4 jego komponenty – Ciało, Przestrzeń Kształt i Dynamiczne Jakości. Każdy komponent rozwijany jest w wielości detalicznych elementów i połączeń pomiędzy nimi. LabanBartenief jest metodą, która opiera się na związku ruchu i sfery psychicznej. Poszczególne komponenty ruchu wiążą się z wyrażaniem różnych jej aspektów: CIAŁO/Odczuwanie, PRZESTRZEŃ/Myślenie, KSZTAŁT/Relacje, DYNAMICZNE JAKOŚCI/Emocje.

Czego nie obiecuję/Co obiecuję

Nie poznasz całego modelu Laban Bartenieff, to po prostu nierealne w czasie kilku spotkań – zapraszam cię przyszłym roku na Laban Bartenieff- Studium Języka Ruchu, gdzie przez 5 weekendów otrzymasz jego podstawy. Znajomość 4 Komponentów Ruchu z pewnością jednak zbuduje albo wzbogaci repertuar tematów improwizacyjnych.

Nie zajmiemy się metodyką  prowadzenia całych zajęć  – tego nauczysz się np. na Kursie Technik Terapii Tańcem i Analizy Ruchu. Ale podzielę się z tobą sprawdzoną praktyką dawania instrukcji do improwizacji.  W zakresie  języka (konkretu i wyobrażeń), oraz wspierania indywidualnych rozwiązań uczestników. 

Nie otrzymasz obszernej księgi gotowych ćwiczeń. Będziesz mieć do dyspozycji  trzy przykładowe ćwiczenia z każdego komponentu ruchowego. Przede wszystkim poznasz  tematy ruchowe i sposoby na twórcze ich rozwijanie. To znacznie więcej, bo kreatywnie możesz komponować dziesiątki ćwiczeń odpowiadających potrzebom i specyfice grup/osób, z którymi pracujesz. Poznasz też związki między komponentami ruchu a sferą psychiczną, którą rozwijają.

Po każdym spotkaniu otrzymasz materiały podsumowujące zawartość warsztatu, wraz z listą tematów ruchowych Laban Bartenieff.

Sytuacja on-line skoncentruje nas na wymiarze indywidualnej improwizacji, ale znając tematy ruchowe, łatwo wkomponować je w doświadczenia w parach, czy w grupie.

Tematy spotkań

Spotkania zaczynać się będą od wprowadzenia tematu i rozgrzewki. Następnie poprowadzę cię przez eksplorację elementów ruchowych i połączenie jej z tematami życiowymi, rozwijaniem w formie tanecznej czy przeniesieniem na inne formy sztuki – np rysowanie. Na koniec omówimy znaczenie praktykowanych elementów ruchu,  czerpiąc z twojego doświadczenia i perspektywy Laban/Bartenieff.

  1. Wprowadzenie do Laban/Bartenieff i ruchu kreatywnego. Komponent CIAŁO – przepływ, ciężar i dynamiczna anatomia.
  2. CIAŁO – połączenia i akcje. Tworzenie frazy z akcji ciała.
  3. PRZESTRZEŃ – poziomy, kierunki i wymiary Kinesfery.
  4. DYNAMIKA – jakości i frazowanie.
  5. KSZTAŁT – jakości kształtu i stałe formy.
  6. Rozwijanie tematów ruchowych i język instrukcji.

Prowadząca – certyfikowana analityczka języka ruchu Laban Bartenieff

Katarzyna Dańska- jestem certyfikowaną analityczką Laban/Bartenieff i terapeutką tańcem i ruchem, wykładowczynią Somatyki w Tańcu i Terapii AM w Łodzi. Mam przeszłość archeolożki i tancerki. Będąc tą pierwszą, i tak badałam staroegipskie sceny z tańcem.

Organizacja

Kiedy – 6 czwartków od 23 września do 28 października 2021, godz.18-19.45, przez platformę ZOOM, która nie wymaga instalowania ani logowania.

Inwestycja- 560 zł

Dodatkowe informacjekasia@terapiatancem-iba.pl, tel 501 637 844

Zgłoszenie przez Formularz

    KALENDARZ WYDARZEŃ


    •