DAWANIE OPCJI. IMPROWIZACJA W OPARCIU O KOMPONENTY RUCHU LABAN/BARTENIEFF
Warsztaty on-line dla praktyków i prowadzących.

Ludzie pragną się wyrażać. Tańczenie jest wyjątkowym wyrażaniem się, bo tancerz złączony jest ze swoim tańcem. Ruch jest jego opowieścią i jednocześnie tworzywem. I tyle słów w tej opowieści, ile ciało zna ruchów.  Ale to nie wszystko. Bo im więcej różnorodności w ruchu, tym więcej okazji do przeżywania różnych stanów i sposobów kontaktu ze sobą i z otoczeniem. Dlatego tak ważne jest rozwijanie możliwości w swoim ruchu. Czym i jak wspierać w tym innych? Tym zajmiemy się właśnie na warsztatach.

Dla kogo

Z tych spotkań skorzystasz dwojako. To będą spotkania dla osób, chcą rozwijać swój warsztat prowadzącego zajęcia włączające świadomy ruch i taniec kreatywny. Zarówno jeśli twoje zajęcia skoncentrowane są na procesie artystycznej kreacji jak i procesie wydobywania osobistych refleksji.

Skorzystasz z nich także, jeśli chcesz eksplorować swój ruch w tematach Laban/Bartenieff. W istocie nie ma nauki bez własnego doświadczenia.

Laban/Bartenieff

Będziemy czerpać tematy z  modelu Laban/Bartenieff, który w strumieniu ruchu człowieka, identyfikuje 4 jego komponenty – Ciało, Przestrzeń Kształt i Dynamiczne Jakości. Każdy komponent rozwijany jest w wielości detalicznych elementów i połączeń pomiędzy nimi. Laban/Bartenief jest metodą, która opiera się na związku ruchu i sfery psychicznej. Poszczególne komponenty ruchu wiążą się z wyrażaniem różnych jej aspektów: CIAŁO/Odczuwanie, PRZESTRZEŃ/Myślenie, KSZTAŁT/Relacje, DYNAMICZNE JAKOŚCI/Emocje.

Czego nie obiecuję/Co obiecuję

Nie poznasz całego modelu Laban/Bartenieff, to po prostu nierealne w czasie kilku spotkań – zapraszam cię przyszłym roku na Laban/Bartenieff- Studium Języka Ruchu, gdzie przez 5 weekendów otrzymasz jego podstawy. Znajomość 4 Komponentów Ruchu z pewnością jednak pomoże ci uporządkować, albo wzbogacić twój repertuar tematów improwizacyjnych.

Nie zajmiemy się metodyką  prowadzenia całych zajęć  – tego nauczysz się np. na Kursie Technik Terapii Tańcem i Analizy Ruchu. Ale podzielę się z tobą sprawdzoną praktyką dawania instrukcji do improwizacji.  W zakresie  języka (konkretu i wyobrażeń), oraz wspierania indywidualnych rozwiązań uczestników. 

Nie otrzymasz księgi gotowych ćwiczeń. Poznasz za to tematy ruchowe i sposoby na twórcze rozwijanie tematów ruchowych. To znacznie więcej, bo kreatywnie możesz komponować dziesiątki ćwiczeń odpowiadających potrzebom i specyfice grup/osób, z którymi pracujesz. Oczywiście, do wykorzystania będą ćwiczenia, których będą korzystać na spotkaniach. Poznasz też związki między komponentami ruchu a sferą psychiczną, którą rozwijają.

Po każdym spotkaniu otrzymasz materiały podsumowujące zawartość warsztatu, wraz z listą tematów ruchowych.

Sytuacja on-line skoncentruje nas na wymiarze indywidualnej improwizacji, ale znając tematy ruchowe, łatwo wkomponować je w doświadczenia w parach, czy w grupie.

Tematy spotkań

Spotkania zaczynać się będą od wprowadzenia tematu i rozgrzewki. Następnie poprowadzę cię przez eksplorację elementów ruchowych i połączenie jej z tematami życiowymi, rozwijaniem w formie tanecznej czy przeniesieniem na inne formy sztuki – np rysowanie. Na koniec omówimy znaczenie praktykowanych elementów ruchu,  czerpiąc z twojego doświadczenia i perspektywy Laban/Bartenieff.

  1. Wprowadzenie do Laban/Bartenieff i ruchu kreatywnego. Komponent CIAŁO – przepływ, ciężar i dynamiczna anatomia.
  2. CIAŁO – połączenia i akcje. Tworzenie frazy z akcji ciała.
  3. PRZESTRZEŃ – poziomy, kierunki i wymiary Kinesfery.
  4. DYNAMIKA – jakości i frazowanie.
  5. KSZTAŁT – jakości kształtu i stałe formy.
  6. Rozwijanie tematów ruchowych i język instrukcji.

Prowadząca

Katarzyna Dańska- jestem certyfikowaną analityczką Laban/Bartenieff i terapeutką tańcem i ruchem, wykładowczynią Somatyki w Tańcu i Terapii AM w Łodzi. Mam przeszłość tancerki i archeolożki. Będąc tą drugą, i tak badałam staroegipskie sceny z tańcem.

IMG_9390 (1)

Organizacja

Kiedy – 6 czwartków od 25 marca do 29 kwietnia 2021, godz.18-19.45, przez platformę ZOOM, która nie wymaga instalowania ani logowania.

Inwestycja- 540 zł

Dodatkowe informacjekasia@terapiatancem-iba.pl, tel 501 637 844

Zgłoszenie przez Formularz

    KALENDARZ WYDARZEŃ