Ludzie pragną się wyrażać. Tańczenie jest wyjątkowym wyrażaniem się, bo tancerz złączony jest ze swoim tańcem. Ruch jest jego opowieścią i jednocześnie tworzywem. I tyle słów w tej opowieści, ile ciało zna ruchów. Ale to nie wszystko. Bo im więcej różnorodności w ruchu, tym więcej okazji do przeżywania różnych stanów i sposobów kontaktu ze sobą i z otoczeniem. Dlatego tak ważne jest rozwijanie możliwości w swoim ruchu. Czym i jak wspierać w tym innych? Tym zajmiemy się właśnie na warsztatach.
Dla kogo
Z tych spotkań skorzystasz dwojako. To będą spotkania dla osób, chcą rozwijać swój warsztat prowadzącego zajęcia włączające świadomy ruch i taniec kreatywny. Zarówno jeśli twoje zajęcia skoncentrowane są na procesie artystycznej kreacji jak i procesie wydobywania osobistych refleksji.
Skorzystasz z nich także, jeśli chcesz eksplorować swój ruch w tematach Laban/Bartenieff. W istocie nie ma nauki bez własnego doświadczenia.
Laban/Bartenieff
Będziemy czerpać tematy z modelu Laban/Bartenieff, który w strumieniu ruchu człowieka, identyfikuje 4 jego komponenty – Ciało, Przestrzeń Kształt i Dynamiczne Jakości. Każdy komponent rozwijany jest w wielości detalicznych elementów i połączeń pomiędzy nimi. Laban/Bartenief jest metodą, która opiera się na związku ruchu i sfery psychicznej. Poszczególne komponenty ruchu wiążą się z wyrażaniem różnych jej aspektów: CIAŁO/Odczuwanie, PRZESTRZEŃ/Myślenie, KSZTAŁT/Relacje, DYNAMICZNE JAKOŚCI/Emocje.
Czego nie obiecuję/Co obiecuję
Nie poznasz całego modelu Laban/Bartenieff, to po prostu nierealne w czasie kilku spotkań – zapraszam cię przyszłym roku na Laban/Bartenieff- Studium Języka Ruchu, gdzie przez 5 weekendów otrzymasz jego podstawy. Znajomość 4 Komponentów Ruchu z pewnością jednak pomoże ci uporządkować, albo wzbogacić twój repertuar tematów improwizacyjnych.
Nie zajmiemy się metodyką prowadzenia całych zajęć – tego nauczysz się np. na Kursie Technik Terapii Tańcem i Analizy Ruchu. Ale podzielę się z tobą sprawdzoną praktyką dawania instrukcji do improwizacji. W zakresie języka (konkretu i wyobrażeń), oraz wspierania indywidualnych rozwiązań uczestników.
Nie otrzymasz księgi gotowych ćwiczeń. Poznasz za to tematy ruchowe i sposoby na twórcze rozwijanie tematów ruchowych. To znacznie więcej, bo kreatywnie możesz komponować dziesiątki ćwiczeń odpowiadających potrzebom i specyfice grup/osób, z którymi pracujesz. Oczywiście, do wykorzystania będą ćwiczenia, których będą korzystać na spotkaniach. Poznasz też związki między komponentami ruchu a sferą psychiczną, którą rozwijają.
Po każdym spotkaniu otrzymasz materiały podsumowujące zawartość warsztatu, wraz z listą tematów ruchowych.
Sytuacja on-line skoncentruje nas na wymiarze indywidualnej improwizacji, ale znając tematy ruchowe, łatwo wkomponować je w doświadczenia w parach, czy w grupie.