Praca z Ciałem - 12 najprostszych praktyk. Katarzyna Dańska

Praca z ciałem nie musi być pracą

Praca z ciałem zapowiada pracę. Wysiłek. Technikę. Tymczasem nic po tym wysiłku, jeśli w codzienności potrzeby ciała, nasze potrzeby, które podpowiada nam ciało, zostają odłożone na później. Na ten dzień, na tę godzinę, w której idziemy na zajęcia jogi, tańca, pilatesu czy innej pracy z ciałem. Ciało czeka więc na swój moment w twoim grafiku. Napina się, nadużywa, by wytrzymać więcej.

12 praktyk pracy z ciałem

Przywołujemy więc najprostsze praktyki, takie codzienne małe zabiegi, które wzmacniają naturalną regenerację i sprawiają, że jesteśmy z własnym ciałem połączeni, co dzisiaj nazywa się chętnie stanem ucieleśnienia. Nie potrzebujesz kupić karnetu do studia ruchu, ani mieć wolnego popołudnia. To małe, wielkie nawyki.

✔️  Wysypiaj się, zdrowo odżywiaj, ubieraj wygodnie.

✔️  Przebywaj ze zwierzętami i małymi dziećmi. Podpatruj je i wchodź z nimi w interakcje.

✔️  Każdego dnia, choć przez chwilę, bądź uważny. Zadaj sobie miękkie pytania – co robię, czym poruszam, w jaki sposób, jaki to jest ruch, jakie kształty przybiera moje ciało właśnie w tym momencie, jak się zmieniają po chwili.

✔️  Zaciekaw się też przez minutę, dwie dziennie, co czujesz teraz w swoim ciele. Ciepło, mrowienie, przelewanie, ucisk, rozszerzanie? 

✔️  Spędzaj czas w naturze. Niech to będzie nawet najbliższy park!

✔️  Poruszaj się, biegaj, skacz, ciągnij, skręcaj. Poruszaj się dużo i różnorodnie, nie unikaj prac fizycznych!

✔️  Szukaj okazji do przemieszczania się na własnych nogach, albo napędzając koła roweru. Wyjdź na wcześniejszym przystanku, pójdź okrężną drogą.

✔️  Wąchaj, smakuj, słuchaj, dotykaj, przytulaj!

✔️  Rozluźniaj się, albo napinaj, jeśli nie wiesz jak się rozluźnić. Kiedy napniesz się jeszcze mocniej, rozluźnienie przyjdzie naturalnie.

✔️  Kilka razy dziennie świadomie oddychaj, a właściwie uświadom sobie swój oddech. To najprostszy sposób kontaktu z przestrzenią własnego ciała.

✔️  Westchnij czasem przy wydechu, pozwól sobie na dźwięki, śpiewaj!

✔️  Włącz sobie ulubioną muzykę i tańcz! Bez zasad czy dbałości o estetyczne walory. Tańcz dla siebie i sobą :- )

 

Photo by Helena Lopes on Unsplash

BLOG